Българи в Барселона Интервюта на българи в Барселона Хора

"Няма лош човек да играе танци!" разказ за танцьорите от Фолклорна формация "Гергьовден"Барселона (ЧАСТ III)

Гергьовден Барселона народни танци

За интрoдукцията на тази статия избрахме откъс от постановката „За народното творчество“ на Камен Донев, където става въпрос за това, какъв е смисълът на народните танци.

Гостуването ни в българското училище (част I, част II) завърши с посещение на урока по народни танци за възрастни. Всяка събота, след задължителните занимания с децата, хореографът Венцислав Ангелов провежда и уроци за възрастни.  В началото това се оказва много приятен начин майките да запълват времето, докато чакат своите деца вучилището. Сформира се групичка от 5-6 човека. В последствие се разчува и все повече сънародници проявяват интерес. На тези уроци идват и хора, които нямат общо с училището, а просто са зажаднели за нещо българско. Днес в групата има и няколко мъже, които с голям мерак изучават новите стъпки. Историите им са разнообразни, но всички са обединени в тези 2 часа, където забравят за различията и се хващат за ръце под звученето на народните ни ритми. За магията, която танците придават на хората, няма как да се говори с думи, а може само да се усети, било то в едно лесно право хоро или при сложните стъпки на една копаница например. Много любопитен е фактът, че уроците се посещават и от чужденци, които са се запалили по фолклора на страната ни. Това са една испанска семейна двойка и едно момиче от съседна Турция. Групата от танцьори се състои за момента от окoло 15 човека. Някой път се присъединяват повече хора и залата се оказва тясна. Ето какво ни разказаха някои от членовете:
Георги е един от най- новите танцьори. Той идва от Германия, където е посещавал мероприятията, специално сформирани от студентски клубове и организации на българи. Споделя, че там сънародниците ни са по-сплотени и често се събират. В Барселона училището играе ролята на средище и покрай майките идват и други хора да танцуват. „Обединяват се, което е много хубаво.“ Георги се е интересувал още отпреди от народни танци, изучава с интерес фолклор и ритми от Балканите. Обясни и няколко интересни специфики:
„За разлика от българския фолклор, където има минор и мажор, в турския се срещат цели 20 вида музикални скали. В гръцките ритми се среща ориенталски елемент, като хорáта на съседите са по-малко на брой и са по-бавни. Но пък гърците имат сложна църковна музика.“ Тук в Барселона имало дори една гръцка банда, която била много добра- Trio Feta.
В заключение Георги ни увери, че на уроците по народни танци няма как да ти писне, защото Венци много държи на динамиката в групата. Стъпките се заучават доста бързо.

Следващият ни събеседник бе Мирослав от Свищов, който заедно с жена си Силвия от Никопол посещават танците. Една година след като пристигат в Барселона, те разбират за българското училище и уроците. Синът им днес също посещава съботните занимания. Мирослав е почти всяка седмица тук, а жена му- според часовете й в работата. Той е живото доказателство, че с воля всичко става. Увери ни, че преди не е танцувал професионално. Казва, че по сватбите много се учи. Дори се е случвало в рамките на месец и половина да го поканят на 3 сватби. На въпроса как реагират неговите приятели за това, че танцува, Мирослав отвръща, че не винаги го гледат с добри очи, ако споделиш, че танцуваш. “ Но пък не трябва да ти пука!“ Преди е играл футбол, от което са му останали само белези. Намира танците за много по-приятен начин за спортуване. “ Всеки си избира как да прекарва свободното си време. Някои обичат да карат колело, други да бягат, трети да ходят на фитнес. А за мен тук на танците си е жив фитнес с това скачане!“
Другият мъж в групата, Искрен, също заедно със съпругата си Николинка посещава танците от няколко години вече. Докато децата им са в час, те нямат желание да „висят по пейките и да чакат“, а са предпочели да танцуват българските хорá. Искрен има съвсем малък опит като танцьор в детските години. Тук той научава много повече.
След това се запознахме с Атанаска от Пазарджик, която е живяла цели 11 години във Велико Търново. В България не е играла народни танци професионално, но казва, че „с желание всичко става!“ Тя идва в Барселона с мъжа си. От познати научават за училището и така започнали да посещават тържествата по случай българските празници. Тогава децата им са били още малки за уроци, но днес вече са записани- малкото дете в подготвителната група, а голямото в 1-ви клас. „Супер е- и за децата и за танците! Чакаме съботата с нетърпение“, споделя Атанаска. Тя описва ръководителя Венци като много търпелив. „През тези два часа танцуваме, говорим си и забравяме за малко за проблемите в ежедневието.“
Друга българка, която дойде да ни сподели мнението си за танците, бе Евелина от София. „Пълно щастие е, че го има училището!“ Тук тя води детето си в първи клас, „за да не остане неграмотно“. Въпреки, че живее на 55 км от Барселона, не й пречи всяка събота да идва на уроците. „Голямо разтоварване са! Няма лош човек да играе танци“ Споделя, че всички в групата са много добри и се радва на новите запознанства със сънародници. Ева също не е играла преди това.
Учудващ е фактът, че тези българи толкова бързо са научили стъпките и изглеждат досущ като професионални танцьори. Но при добър ръководител и силно желание, няма как да е иначе! Вече са взимали участия в събори. Предстои им V СЪБОР НА БЪЛГАРИТЕ “ГЕРГЬОВДЕН”
гр. ВАЛЕНСИЯ на 4-ти май 2014. В момента усилено репетират хореографиите. Проблемите, които срещат обаче са следните:
– нямат достатъчно народни носии за всички
– залата понякога се оказва тясна
– ще е хубаво да посещават повече хора танците, за да е и по-весело Понякога излизат на открито, за да проведат репетиция. Така направиха и преди седмица в парка Ciutadella, където събраха погледите на минувачите. Ето едно видео на репетицията от Лора Филипова. https://www.youtube.com/watch?v=XeF-HEWmU40&feature=youtu.be

В заключение ще ви пуснем откъс от репетицията на състава в залата на училището. Ако и вие милеете за българското, искате да разтоварите или просто да изгорите калории, какъв по-приятен начин от това! Ето информацията къде се намират:

ВСЯКА СЪБОТА ОТ 11 ЧАСА! 

УРОЦИ ПО БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ТАНЦИ
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ ОКОЛО 2 ЧАСАЦЕНА 2,50 ЕВРО НА ПОСЕЩЕНИЕ

АДРЕС: Ronda de Sant Pau, 72 
Благодарности на всички танцьори за отделеното време! Успех и много забавления с танците!


Леда Трифонова

Създател на сайта "За Барселона", Леда се влюбва в каталунската столица от пръв поглед и заживява щастливо тук. Вярва, че има енергия/сила, която движи нещата да се случват по точно определен начин в точно определен момент и се наслаждава на възможността да бъде част от този момент.
Следи @ledabarcelona и @3abarcelona в Инстаграм.

Добави коментар

Кликни тук за да добавиш коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Самолетни билети

Намери хотел в Барселона

Booking.com
    wpChatIcon