Българската общност в Барселона отпразнува Деня на Съединението и двувековния юбилей на „Рибния буквар“ с почетното присъствие на вицепрезидента Илияна Йотова. Тържеството на 6-ти септември, проведено в сърцето на каталунската столица в Real Círculo Artístico de Barcelona (Кралски артистичен кръг на Барселона), съчета официална церемония с културна програма, включваща фолклорни изпълнения и дегустация на традиционни български специалитети. Участието на Йотова подчерта ангажимента на българското ръководство към сънародниците ни зад граница и стремежа за поддържане на здрави връзки с диаспората.
Ключови послания
Единство на българите
Йотова подчерта, че заедно с президента Румен Радев следват политика, която не разделя българите в страната и в чужбина. „За нас всички сме българи, България е навсякъде, където се чува българска реч, има български дружества и български училища“, заяви вицепрезидентът.
Съхраняване на българщината
Вицепрезидентът изтъкна важността на запазването на българския език и култура сред общностите в чужбина. Тя похвали системата на българските неделни училища като успешна политика за поддържане на връзката с родината и призова родителите да говорят на български със своите деца.
На 7-ми септември Илияна Йотова откри новата учебна година в Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона, където се обучават над 120 ученици. Тя поздрави децата за тяхната отдаденост и желание да посещават българското училище през уикендите, след като вече учат в испански училища. Йотова подчерта колко важно е да запазят връзката си с родината, да научат да пишат на кирилица и да помнят откъде са тръгнали, независимо къде ще се реализират в бъдеще.
Значение на Деня на Съединението
Йотова описа 6 септември 1885 г. като велик момент в българската история, символизиращ единството на българския народ без разделение. Тя подчерта, че този ден укрепва връзките между всички българи, независимо от тяхното местоположение.
200 години „Рибен буквар“
Събитието в Барселона съвпадна с отбелязването на 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. Този исторически труд, отпечатан през 1824 г. в Брашов, е първата печатна книга на простонароден български език и играе ключова роля във формирането на българския книжовен език и педагогическите идеи през Възраждането. Повече за изложбата може да прочетете тук.
Културна програма
Празникът бе обогатен с изпълнения на народни танци от Фолклорна Формация „Гергьовден“ и кетъринг с традиционни български ястия. Тези елементи допринесоха за създаването на автентична българска атмосфера и подсилиха чувството за национална идентичност сред присъстващите. Всички присъстващи имаха възможността и удоволствието да поговорят в вицепрезидента на Република България, както и да си направят хубава снимка за спомен.
Благодарим на организаторите и домакините от Генерално консулство на България в Барселона, както и на скъпите гости от България и Мадрид!
Това събитие демонстрира ангажимента на българското държавно ръководство към сънародниците ни в чужбина и стремежа за поддържане на силни връзки с българската диаспора, като същевременно отбелязва важни исторически годишнини.
Кратък видео обзор тук:
Добави коментар